Новини
Още новини:
- Талантиадата на Илиана Балийска във Варна Мол с голям интерес от малки и пораснали, избра притежателите на титлите Мини Мис и Мини Мистър Варна 2024 26. aвгуст 2024
- Специализиран магазин за професионални танцови обувки и аксесоари „На орото“ отвори врати във Варна Мол 12. aвгуст 2024
- Призьорите на Талантиада "Мини Мис и Мини Мистър" Варна 2023 – мини фуриите на Варна 28. aвгуст 2023
- Най-големият магазин за електрически тротинетки в ЕС отвори врати във Варна Мол 26. май 2023
- Над 120 деца и младежи от Варна и региона се включиха в тазгодишния АРТ конкурс на Варна Мол 24. април 2023
Изявена българска цигуларка с нетрадиционно представяне в Мол Варна
08. септември 2011Утре, 9 септември, изявената българска цигуларка Деворина Гамалова ще представи по един необикновен начин двама автори и техните творби: "Епически поеми" на Бойко Йорданов Бадев и "Попътно" на Йордан Хаджиев.
Музикалното събитие с литературен привкус ще се състои в кафе-сладкарница Café Olé в търговско-развлекателен център Мол Варна от 18:30 часа.
Инициативата е лично на Д-р Гамалова, която от дълги години работи успешно като солов изпълнител на класическа цигулка в Германия, Англия, Италия, Франция и други страни. Музикантката е изнасяла концерти и за създадената от Йехуди Менухин организация "Live Music Now". Има реализирани записи за компакт-дискове, за радио Лондон (ВВС), Дрезден, Кьолн, Дюселдорф и Берлин, също така участва в много европейски телевизионни и радио програми. Д-р Гамалова се занимава активно и с преподавателската си дейност по цигулка и виола, като кариерата и в тази насока започва в South Downs College. От 1999 до 2003 асистира на проф. Григорий Жислин в Royal College of Music - Лондон. Преподава в Goldsmith University of London, в Birmingham Conservatoire и Trinity College of Music, а от 2005 година в London College of Music.
Двете произведения, които Д-р Гамалова ще представи с помощта на изразните средства на класическата цигулка имат специално място в живота й. През юни тя успешно ги презентира в българското посолство в Лондон, а наскоро и в София.
Бойко Бадев е изключително интересен и оригинален автор. Майстор на словото, той наследява таланта си от своя баща – литературния критик Йордан Бадев, чиито избрани съчинения излязоха от печат тази година като издание на БАН под названието “Слово и родина”. Бойко е в немилост през всичките години на диктатурата и затова талантливите му творчески опити остават заключени в бюрото му, докато неотдавна те бяха намерени от Деворина Гамалова, която спомоществователства издаването им. Житейският път на Бойко Бадев е суров и драматичен. Едва ли има болка, която Бойко да не познава. Той трябва да надмогне ранната и насилствена загуба на баща, трудностите свързани с конфискуване на дома, имуществото и изпадането в немилост, лишаването от професионално развитие, включително и загубата на единствено дете. Въпреки това той никога не допуска малодушие или компромис със съвестта си и житейското си “верую”. Отстоява идеалите, които изповядват творбите му със стоическо достойнство и непоколебимост. Той не само пише, той живее поемите си като напълно се слива с подвига на героите си.
В сборника “Епически поеми” са включени хронологически трите най-мащабни и силни поеми, писани в ранна младежка възраст, но преработвани многократно в течение на годините. Макар и писани на исторически теми те са надисторически. Изричат се универсални истини открили се на автора в минути на творческо прозрение.
Йордан Хаджиев, автор коренно различен от Бадев, може да се приеме като своего рода литературен наследник на Алеко Константинов. Невероятно находчив в хумора и иронията, много добър портретист, с жив език, той разобличава фалша и лицемерието. Докато Бадев облича героите си в идеали, Хаджиев ги разсъблича, тоест поставя под съмнение истинността на всеки възвишен порив. Дали той е такъв или е шаблон прикриващ стремеж към лична изгода. Но независимо от този обратно пропорционален подход на Хаджиев той утвърждава морални ценности сходни с тези на Бадев. Въпреки строгата цензура на “желязната епоха” и неговата безпартийност, книгите на Хаджиев се издават преди и след падането на диктатурата. Това със сигурност нямаше да се случи с “Попътно”, тъй като книгата описва едно пътешествие на група културни дейци от Габрово до Съветския съюз и е иронично и горчиво изобличение на болезнения фарс на онова време. Хаджиев получава ред литературни отличия между които и престижната литературна награда за най-добра книга (проза) на Съюза на българските писатели за 2005г. за книгата си “Нататък”. Сценарист е на филма “Игра на любов”. Органът на СБП “Словото днес” определя белетристиката му като “радост за душата”.